Година на построяване

Кратка информация

Обектът представлява комплекс от девет сгради, с предназначение за религиозни дейности. Първите сведения за това място, са от времето на цар Иван-Александър (1331-1371 г). По това време на мястото на сегашния дворец „Евксиноград“, има крепост, основана от генуезки търговци, наречена „Кастрици“. Малко по- на север, около едно аязмо в гъстата тогава гора, жителите на крепостта, построяват малък параклис. Около него се строят килии за поклонници, които прерастват в Света обител – манастир. Името му се свързва с легенда, която гласи, че през XVI век, след корабокрушение, единственият оцелял е носил в багажа си икона на Св. Св. Константин и Елена. Най-ранната официална датировка е въз основа на надпис на най-старата икона в храма, а именно – 1713 г. Друго писмено сведение за съществуването на манастира е от книга на руския военен историк Виктор Тепляков от 1828 – 1829 г. По крепостен акт от 1822 г., манастирът „Св. Св. Константин и Елена“ притежава 32 дка земя. По това време, той се стопанисва от гръцката митрополия. През 1832 г. в манастира пристигат преподобните братя йеромонаси Теодосий и Агапий Кантарджиеви от Велико Търново. С манастира „Св. св. Константин и Елена“ се заема преп. йеромонах Агапий. (Другият брат преп. Йеромонах Теодосий, се заема с манастира „Св. Димитър, намиращ се в съседство – на територията на сегашния дворец „Евксиноград“.) От този период са едноетажните сгради северозападно и западно от църквата, чешмата в двора и каменната ограда. В имотите на манастира, са засадени лозя и градини. През 1891 г. Варненският окръжен съвет, взема решение да се занимае със собствеността на имота. Окончателно решение по заведеното дело, се взема едва през 1919г. от Международния съд в Хага, и то е в полза на българите. Собственик става постоянна комисия при Варненския окръжен съвет. В този период, е построено Практическо винарско училище (1901 г.), което по-късно е преустроено в стаи за почивка на летуващи семейства. Надстроена една от старите сгради с 12 стаи (сградата с чешмата – 1919 г.), построено е новото двуетажно крило в югозападната част на комплекса (1911 г.), изградена е нова фурна в услуга на летовниците с бюфет (1912 - 1913 г.). Храната се е консумирала на открито, на поляната пред бюфета. Прекарано е електричество, водоснабдяване, проведени са отводнителни мероприятия. Определени са 100 дка в съседство за опитно поле, което е снабдявало комплекса с продукти. Така е поставено началото на курорта „Св. св. Константин и Елена“. Състоянието в което се намира църквата е от 1972 г. Тогава е поставен настоящия иконостас върху аязмото, и дървения купол върху покрива. По това време, комплекса е превърнат в музей. Богослужения се извършват само през туристическия сезон. Статута на монашеска обител, се възстановява през 1999 г. по време на служението на архимандрит Серафим Геновски.

Сградите в комплекса са строени в различни исторически периоди – от 1713 до 1913 г. Всички са с висока степен на автентичност и почти изцяло съхранени в оригиналния си вид. Същото се отнася за елементите на благоустрояването.

За обекта липсва оригинална строителна документация. Налице е пълно архитектурно заснемане от 2013 г. и архивни снимки от края 19 век до сега. Комплексът е добре проучен по отношение строителната и функционална част. Липсва научно проучване на художествените движими и недвижими художествени културни ценности. Не е правено археологическо проучване.

В градоустройствено отношение, комплексът представлява градообразуващ фактор за К. К. „Св.св. Константин и Елена“ във физическо и смислово отношение.

Предвид многобройните функционални промени напоследък, комплексът е в максимално близка степен съхранен до нивото на оригиналните функции. Именно като такъв, той има значим икономически потенциал и успешно се включва в културно-туристическата система.

Обектът се ползва с изключителна популярност в регионален, национален и международен план. Същият притежава висока степен на ценност по отношение образователното и духовно значение.

Автор

Техническо състояние

добро

Собственост (преобладаваща)

частна

Вид НКЦ

Статут НКЦ

Категория

Галерия

No items found.

Архивни документи

No items found.

Адрес

Подобни обекти

Хотел „Преслав“

ул. „Цар Симеон I“ 1, Център, Варна

Морски бани

ул. "Капитан Г. Георгиев", Крайбрежна алея, Варна

Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“

ул. „Васил Друмев“ 73, Център, Варна

Гюндюз чешма

Автобусна спирка №880419 Р-Т БОРОВЕЦ, Варна

Чешма Скеле капу

ул. „Капитан Георги Георгиев“, р-н Приморски, Варна

Чешма Карач теке

м-т Сълзица, р-н Младост, Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...