Година на построяване

1910-11 г.

Кратка информация

Строежът на сградата е завършен през 1911 г. Проектът е изработен през 1908 г. от арх. Д. Дабков (арх. Дабко Петров Дабков, 1875-1945 г.). Първите собственици са Община Варна и Благотоворително дружество „Майка”.

Сградата се състои се от два етажа, сутерен и таван. Носещата конструкция е монолитна, а подовите и покривната - дървени. Сградата има чиста и подчертано функционална архитектура, омекотена от деликатните извивки на покрива и корнизите, решени в духа на националната традиционна архитектура, както и двете странични крила, фланкиращи по стара българска традиция удобен вътрешен двор.

От градоустройствена гледна точка обектът заема важна позиция на една от най натоварените градски пътни артерии – Варна - кв. Аспарухово. Идвайки от Аспарухов мост /част от международен път Е-87/ се разкрива ясна, цялостна гледка към сградата. По отношение на макросредата - по-късно изградените високи сгради наоколо са с доста по-голям мащаб, но са на достатъчно растояние, за да не се явяват конкурентни на художествено-обемното значение на дома за деца и юноши „Княгиня Надежда“. Намесите във времето са минимални, има едноетажна пристройка към задния двор. Оригиналната функция и атвентичния облик на сградата са запазени и до днес.

В типологично и научно отношение, сградата е изключително интересна, като една от малкото сгради със смесена образователна и благотворителна функция от началото на 20-ти век.

Най-висока степен на ценност в историческо отношение имат сградата и нейната функция. Сиропиталището води своето начало от 1897г., когато по настояване на благотворително дружество „Саморазвитие” се създава сиропиталище „Милосърдие”. Първоначално е настанено в стара сграда на ул.„Приморска”. С решение на Общинския съвет от 7.VІІ.1900 г., на сиропиталището е предоставена част от сградата на старата „Мъжка гимназия” на ул.„Панагюрище”. От 1903 г. ръководството на сиропиталището се поема от благотворително дружество „Майка” и започва да се нарича „Княгиня Надежда”. От 1908 г. втората съпруга на княз Фердинанд, княгиня Елеонора става почетен председател на дружеството. С нейна помощ, средства набрани от благотворителност и помощ от Общината, както и от посланиците на Великобритания, Франция, Италия и др., през 1910-11г. е изградена сградата на сиропиталище „Надежда”. Проектът на арх. Д. Дабков е одобрен, лично от царица Елеонора.

Сградата птитежава с висока степен на гражданска популярност.

Автор

арх. Дабко Дабков

Техническо състояние

в риск

Собственост (преобладаваща)

общинска частна

Вид НКЦ

Статут НКЦ

Категория

Галерия

No items found.

Архивни документи

No items found.

Адрес

Подобни обекти

Хотел „Преслав“

ул. „Цар Симеон I“ 1, Център, Варна

Морски бани

ул. "Капитан Г. Георгиев", Крайбрежна алея, Варна

Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“

ул. „Васил Друмев“ 73, Център, Варна

Гюндюз чешма

Автобусна спирка №880419 Р-Т БОРОВЕЦ, Варна

Чешма Скеле капу

ул. „Капитан Георги Георгиев“, р-н Приморски, Варна

Чешма Карач теке

м-т Сълзица, р-н Младост, Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...