Датировка

IV - VI век

Информация

Археологическия обект представлява разннохристиянска базилика, намираща се в момента на островната зона, на територията на КРЗ.

Още през 1909г. Варненското археологическо дружесвто разкопава могила, ситуирана между езерото и морето, известна под името „Пиринч тепе” или „оризова могла”. По това време околната среда е представлявала блатиста и песъчлива местност, по-късно пресушена от прокопаването на канала между морето и езерото. При изкопните работи за канала,  обширна зона – около 9900кв.м. са извадени няколко хиляди дъбови колове с дължина 3м., които по данни на Шкорпил са от „колови постройки”. От същото място са излязли 130 кубика ломен и дялан камък, на които личат специални дупки за съединяване. Открити са още мраморни камъни с украшения и релефи. Интересът на братя Шкорпил привлича част от мраморен съркофаг, украсен с корниз и релефи.

При разкопаването на могилата с размери h=1м и основа 65/45м, Варненското археологическо дружество регистрира раннохристиянска базилика. Двата вида настилки сочат за два строителни периода на храма. Намерените монети свидетелстват за това, че храма е построен по времето на Константин Велики (IVв.) и е преработен по времето на Юстиниян (VIв.).

Археологическата структура представлява трикорабна едноапсидна базилика с нартекс и баптистерий до северизточния ъгъл. Храмът има размери 24м/18м. Корабите са разделени с две редици по 6 мраморни колони, а нартексът – разчленен с пиластри. На място (in situ) Шкорпил намират 3 бази на колони и половин капител. Традиционната схема на раннохристиянска базилика е допълнена с приолтарни помещения, предапсидно пространство, баптистерий и параклис. Има данни, че много от камъните на градежа и вътрешните архитектурни елементи са открити в зиданата основа на аспаруховия вал (също част от олтара). Настилката е била от мраморни плочи, а в нартекса – от квадратни тухли. При разкопките са открити и мозаечни кубчета, най-вероятно от стенни мозайки.

Още братя Шкорпил описват многобройни и разнообразни находки, като късове от мраморния корниз, фрагменти от мраморни колони, стълпчета от балюстрада, части от стъклени и керамични предмети,  части от мраморни статуи и релефи. Значително е и количеството на открити медни монети в местността – над 200кг.

В момента обектът не е социализиран, намира се в двора на КРЗ – Варна и достъпът е силно ограничен.

Местоположение

м-т Пиринч тепе, на островната зона под Аспарухов мост, в двора на КРЗ, Варна

Културна пренадлежност

Византийска култура

Проучване

1909 - 1910г. - археологически разкопки на братя Шкорпил; 1979г. - проф. Рашо Рашев: 1986г. - ст.н.с. д-р Ал. Минчев;

Техническо състояние

лошо

Статут /описан в АКБ/

Национално значение /Д.В. 16/27.02.1968г./

Режим на опазване /съгласно чл.35 от НАРЕДБА №7/

Г

Находки, експонирани в Регионален исторически музей Варна
No items found.

Актуални снимки

No items found.
Архивни снимки
No items found.

Архивни документи

No items found.

Подобни обекти

Част от елинистична крепостна стена на ул. "Цар Симеон"

Граници - ул. "Цар Симеон", ул. "Цариброд", ул. "Л. Заменхоф", ул. "Козлодуй"; Археологически резерват "Одесос", Варна

Раннохристиянска базилика /ІІІ век./

ул. "Хан Крум", ъг. ул. "Кн.Ал.Батемберг", Археологически резерват "Одесос", Варна

Византийска базилика /Джанавара/

м-т Джанавар тепе /Илан тепе/, р-н Арспарухово

Римски терми (големи)

граници- ул."Хан Крум", ул."Кап.I-ви ранг Добрев", ул."Граф Игнатиев", ул."Княз Диндуков", ул."Цар Калоян", археологически резерват Одесос, Варна

Останки от римска кула - част от античната крепостна стена на Одесос - Варна

Между ул. "Цар Самуил" и бул. "Приморски"; Археологически резерват "Одесос", Варна

Части от римската крепостна стена на Одесос

бул. "Княз Борис I", Археологически резерват "Одесос", Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...