Датировка

Kрая на VII век

Информация

Аспаруховият вал представлява съоръжение от отбранителната система на Първото българско царство. Свързва се с трайното установяване на Аспаруховите българи в днешните североизточни земи на България и създаването на единна фортификационна система от землени валове, ровове и лагери, разположени по границите на новата българска държава. Поради тяхната ефективност и ниска икономическа стойност, биват широко използвани в началото на IX век и по тяхното разположение може да се направи точна хипотеза за границите на Първото българско царство.

Валът представлява земен насип, който прегражда достъпа до определено стратегическо място. Състои се от насип и ров. Преграждал е широката песъчлива тереса между склоновете на Авренското и Фрагенското плато, която отделя Варненското езеро от морето.

Първи данни за Аспаруховия вал се откриват в карта от 1829г., с автор ген. Хелмут фон Молтке, който изобразява редица малки могили, ориентирани на север.

Първите целенасочени изследвания на съоръжението правят доайените на българската археология – Херменгилд и Карел Шкорпил. Първите писмени сведения се намират в Известията на Варненското археологическо дружество от 1911г., където валът е описан като „насип”, наречен с турското название „Кум тепелер”. Още тогава братята Шкорпил причисляват отбранителното укрепление към обща система от „пет насипа” по крайбрежието на Черно морe, като установяват общата им културна принадлежност и датировка по намерени мраморни камъни до Бяла и до Варна, с изписани върху тях идентични знаци. Според Шкорпил валът е бил висок окло 4м и е имал дължина около 2,5км, но северната му част е била разрушена от разлива на езерото. При разкопаването му през 1908 и 1909г. по повърхността му са намерени парчета строителни отпадъци, като тухли, керемиди, а вътре в насипа са открити ломен камък, тухли, части от мраморни капители, стълбчета и гладки плочки.

През 1910г., при прокарването на новия водопровод, вала е прокопан на по-голяма дълбочина и тогава става ясно, че ядрото му се състои от градеж – суха зидария с дебелина между 2,5 и 4м. В градежа са намерени квадри, еднакви с тези от зидовете на храма, открит в близост – в м.Пиринч тепе (днешната островна зона). В този период са намерени уникални обекти на движимото културно наследство, като варовиковата(1911-Шкорпил) или мраморна(1979г.-Рашев) релефна плоча с изобразен кръст, която се смята че е част от олтара на храма.

През 1921г. братя Шкорпил препоръчват зоната да се залеси. По тяхна инициатива през 30-те години на XX век са издигнати два паметника – бюст на Аспарух (липсва) в северната част, където в запусната местност и в момента съществува част от благоустрояването и колони с надпис „Народенъ паркъ”,  а в южната част - скулптура на Асаруховия войн в цял ръст от Кирил Шиваров.

В момента общата дължина на запазената структура е около 400м. В днешно време валът попада в парка на кв. Аспарухово, намира се в добро състояние и част от него е социализиран – вписан в парковото пространство. Една малка част се намира на островната зона, в запустял парк, богато залесен, със запазено частично благоустрояване.

Местоположение

Западната част на островната зона под моста; в парка на р-н Аспарухово

Културна пренадлежност

Българска култура (Първо българско царство)

Проучване

1909г. - 1921г. - К. и Х. Шкрпил; 50- 60-те години на XX век - Милко Мирчев; 70-те години на XX век - проф. Рашо Рашев

Техническо състояние

Добро техническо състояние

Статут /описан в АКБ/

Национално значение - резерват /Д.В. 18/1968г./

Режим на опазване /съгласно чл.35 от НАРЕДБА №7/

Г

Находки, експонирани в Регионален исторически музей Варна
No items found.

Актуални снимки

No items found.
Архивни снимки
No items found.

Архивни документи

No items found.

Подобни обекти

Римски терми (големи)

граници- ул."Хан Крум", ул."Кап.I-ви ранг Добрев", ул."Граф Игнатиев", ул."Княз Диндуков", ул."Цар Калоян", археологически резерват Одесос, Варна

Базилика - късна античност

м-т Пиринч тепе, на островната зона под Аспарухов мост, в двора на КРЗ, Варна

Част от елинистична крепостна стена на ул. "Цар Симеон"

Граници - ул. "Цар Симеон", ул. "Цариброд", ул. "Л. Заменхоф", ул. "Козлодуй"; Археологически резерват "Одесос", Варна

Части от римската крепостна стена на Одесос

бул. "Княз Борис I", Археологически резерват "Одесос", Варна

Част от крепостната стена на пл."Екзарх Йосиф"

пл. "Екзарх Йосиф", Археологически резерват "Одесос", Варна

Част от елинистична крепостна стена на древния Одесос

бул. "Княз Борис I", Археологически резерват "Одесос", Варна

Търсене
close
Търсете обекти по адрес, функция, автор...